690 310 485
8:00-16:00

Ruch rozwija inteligencję dziecka

Sante FitdzieckoRuch rozwija inteligencję dziecka
22 października 2017 Posted by Santé Fit In dziecko , , No Comments

Wszystkie dzieci potrzebują ruchu żeby mogły się prawidłowo rozwijać . Energia jaką są obdarzone sprawia że są w ciągłym ruchu. Dzieci mogą cały czas biegać , skakać i wiercić się. Każdy rodzic wie, że ruch to zdrowie.

Warto dodać, że ruch to klucz do inteligencji naszego dziecka. Ruchy dwumiesięcznego płodu pobudzają komórki nerwowe i sprawiają ze zaczynaja się one rozwijać . To samo dzieje się u noworodka i małego dziecka. Dzieci muszą mieć okazje do swobodnego niczym nie skrępowanego ruchu. Od urodzenia warto stworzyć właściwe środowisko do pełzania i raczkowania. Dzięki naprzemiennym ruchom rąk i nóg mózg niemowlęcia odpowiednio się rozwija. To dziecko samo decyduje kiedy wejdzie w kolejny etap rozwoju i zacznie samodzielnie siedzieć, wstawać czy chodzić.

Nie możemy zaburzać tej drogi poprzez np. oprowadzanie za ręce niechodzącego jeszcze dziecka lub wkładając je np w chodzików. Komórki nerwowe małych dzieci nie przekazują szybko informacji do mózgu jeśli nie są odpowiednio stymulowane. Im częściej malec macha nogą i ręką tym informacja do mózgu szybciej dociera. Ruch sprawia że rozwija się koordynacja, pamięć, kojarzenie. Nasze dzieci same dobrze wiedzą co jest im potrzebne do odpowiedniego rozwoju.

Wystarczy popatrzeć jak uwielbiają się huśtać, turlać czy kręcić się wokół własnej osi. Wszystkie te aktywności sprawiają, że stymulowany jest układ przedsionkowy który odpowiada za koordynację i równowagę . Jeśli układ przedsionkowy zostaje zaburzony dzieci mają problemy z uczeniem się i często powoduje to dysleksje.

Od urodzenia do 6 roku życia musimy dzieciom przygotować środowisko odpowiednie do gimnastyki, kołysania, turlania, huśtania, noszenia na rękach , przytulania. To właśnie dotyk jest receptą na sukces w rozwoju naszych pociech. Okazuje się , że małe dziecko trzymane za rękę przez kochającego rodzica szybciej i pewniej uczy się nowej rzeczy . Nie wystarczy dotyk związany z pielęgnacja dziecka podczas codziennej higieny .

Dotyk powinien być celowy tak żeby dziecko czuło że jest kochane i ma wsparcie . Jeśli np. podczas czytania będziemy dodatkowo głaskać naszą pociechę za dłoń to czynność ta będzie się zawsze miło kojarzyć . Uczucie dotyku podwyższa aktywność układu nerwowego i rozwój sieci neuronowych. Pamietajmy ze mózg szybciej się rozwija kiedy dzieci czuja się bezpieczne i kochane .

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.